Apel kurierów do polskiego rządu dotyczy "wyzysku pracowników" przez Uber, Wolt i Glovo

W manifeście została przedstawiona analiza negatywnych skutków społecznych modelu platformowego oraz postulaty dotyczące konkretnych zmian - głównie dotyczących przyznania pracownikom platformowym fundamentalnych praw wynikających z kodeksu pracy.

Manifest został stworzony przy udziale pracowników naukowych z Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Wrocławskiego, a także organizacji pozarządowej "Instytut Spraw Publicznych". Zyskał on również poparcie Prezydium Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Pracownicy domagają się od polskiego rządu zmiany stanowiska w sprawie dyrektywy dotyczącej warunków pracy w branży platformowej, która jest obecnie procedowana w Unii Europejskiej. Zwracają uwagę, że dotychczas politycy z partii rządzących nie poparli projektu w Parlamencie Europejskim, mającego na celu zagwarantowanie pracownikom platformowym umów o pracę w całej Unii.

Pogorszenie warunków zatrudnienia.

Wraz z rozwojem aplikacji dostawczych i przewozowych, często korzystanie z usług biznesu działającego na granicy prawa i pozbawionego kontroli społecznej staje się normą w codziennym życiu w Polsce. Wygodne konsumowanie idzie w parze z wyzyskiem, pogorszeniem warunków pracy i skrajną niestabilnością zatrudnienia. Według Komisji Europejskiej, aż 41% czasu pracy w branży platformowej jest nieopłacone, a 55% pracowników otrzymuje wynagrodzenie poniżej minimalnego krajowego. Widzimy, że pracownicy w branży platformowej pozbawieni są wielu praw, które powinny im przysługiwać zgodnie z polskim kodeksem pracy. Przy bierności naszych instytucji państwowych rozwija się system nieuregulowanego eksploatowania pracowników, wzorowany na praktykach międzynarodowych korporacji. Mamy powody do obaw, że firmy takie jak Uber, Glovo, Wolt będą stanowić awangardę pogarszania warunków pracy.

Sygnatariusze manifestu podkreślają, że model działania korporacji platformowych szkodzi całemu społeczeństwu. Proponują pewne zmiany w pracy na platformach, takie jak zapewnienie stabilnych zarobków, zagwarantowanie praw związkowych i prawa do płatnego urlopu, oraz wprowadzenie rozwiązań zapewniających przejrzystość stosowanych przez platformy algorytmów.

Gazetki promocyjne a pracownicy platformowi

Ciekawym jest, jak zagadnienie pracowników platformowych przeplata się z naszym codziennym życiem, a nawet z tak pozornie niezwiązanymi kwestiami jak gazetki promocyjne. Wiele sklepów korzysta z usług dostawców platformowych do roznoszenia swoich gazetek promocyjnych. W ten sposób, decydując się na skorzystanie z promocji, często nieświadomie wspieramy model biznesowy, który nie gwarantuje pracownikom podstawowych praw. Z tego powodu, warto zastanowić się nad alternatywnymi formami dostępu do informacji o promocjach, które nie będą wiązały się z wykorzystaniem pracy na nieuregulowanych zasadach. Może to przyczynić się do poprawy warunków pracy dla wielu osób i do budowy bardziej sprawiedliwego społeczeństwa.

Zobacz także

Uwolnij oszczędności z gazetkami promocyjnymi Biedronki

Jak gazety promocyjne i kupony rabatowe mogą pomóc w oszczędzaniu pieniędzy

Oszczędzanie

Tu znajdziesz porady, jak skutecznie zarządzać swoimi finansami, oszczędzać pieniądze oraz pomysły na budżetowanie i planowanie wydatków.

Mądre zakupy

Sposoby na zdrowe i ekonomiczne zakupy. Podpowiemy, jak wybierać produkty, aby nie przepłacać i jednocześnie cieszyć się dobrym jakościowo jedzeniem.

Tips&Tricks

Ciekawe pomysły na oszczędzanie czasu i pieniędzy. Poradzimy jak szybko i sprawnie załatwić codzienne sprawy oraz jak wykorzystać w pełni dostępne narzędzia i technologie.

Gazetki promocyjne i kupony

Okazje i sposoby na tanie zakupy. Przedstawimy najnowsze gazetki promocyjne oraz najlepsze kody rabatowe, dzięki którym można zaoszczędzić na zakupach w sklepach internetowych.